За да ви служи автомобилът максимално дълго време, без да се налага често да посещавате сервиз, е необходимо редовно да се правят някои рутинни бързи проверки. Затова и днес ще ви посочим петте основни правила за правилна поддръжка.
Проверка на гумите
На първо място за сигурността ви на пътя се нареждат гумите – при проверка на външен вид те не бива да са износени странично или неравномерно, а кко забележите подобни признаци, задължително посетете сервиз за преглед на окачването, защото такива износвания могат да бъдат симптом за повреда в ходовата част.
Проверявайте също така и дълбочината на грайфера. Това може да стане с кибритена клечка или най-добре с шублер, като долна част се поставя в канала и се замерва неговата дълбочина. Тя не бива да е под 1,6 мм при летните и под 4 мм при зимните. Измервайте и налягането на въздуха във вътрешността чрез манометър и следете то да не е под указаното в документите или стикерите на производителя.
Поддърка на нивото на течностите
- Масло – За начало оставете автомобила за около половин час без да работи и издърпайте пръчката за измерване, забършете я с чист парцал и я поставете отново на мястото й. Извадете я отново и погледне разграфенията. Нивото на маслото трябва да е в близост до обозначението за максимум, но не и под минимума.
- Охладителна течност – Отново оставете двигателя да изстине хубаво, за да не се изгорите. Методът е различен според модела, но в повечето случаи ще можете просто да надникнете в специалното казанче за антифриза, което е разграфено за минимум и максимум.
- Спирачна течност – Съдът за спирачна течност също се намира под капака и трябва да погледнете белезите за минимум и максимум, а течността отново трябва да е в границите на заложените норми, според скалата. Ако е необходим долейте, но трябва да знаете, че такава загуба е признак за някаква нередност в спирачната система.
- Чистачките – Течността за чистачки също се сипва в отделно казанче и трябва да проверявате дали не е празно и да доливате редовно препарат, съобразен със сезона – летен, или зимен.
Скоростна кутия
За да удължите живота на трансмисията винаги преди тръгване запаливайте мотора и да изчаквайте няколко минути да поработи на празен ход. Така трансмисионното масло ще успее да се затопли и да придобие нужния вискозитет за правилно смазване на движещите се елементи.
Подготовка за летния сезон
Правилата за подготовка съвсем резонно се различават според температурите навон. С настъпването на горещините се налага смяна на зимните гуми с летни, защото двата вида са направени от различен каучук и грайфер. Прегледайте също и маркучите, които от студа може да се е напукали и да се е появил теч. Не пропускайте да прегледате спирачните дискове и накладките, да почистете добре клемите на акумулатора и да го презаредете, защото през студените месеци оловните клеми се окисляват, а напрежението отслабва.
Подготовка за зимния сезон
На първо място преди началото на зимата сменете гумите със зимни и проверете тяхното налягане, след това прегледайте ремъците, защото студът втвърдява гумените части и те могат да се скъсат. Препоръчителна е съща така да подмените и филтрите – маслен, въздушен, горивен.
Ако се чудите къде можете да откриете всичко необходимо за поддръжката на вашата кола по описаните по-горе начини, то отговорът е Топ Кар. в електронния магазин ще намерите висококачествени аксесоари, масла, течности и козметика, с помощта на които винаги ще поддържате любимия си автомобил в изправност. А, ако ви се налага ремонт, Топ Кар предлага и резервни части за почти всички марки автомобили, както и нужните ви инструменто, ако се касае за лек домашен ремонт. Освен това в магазина ще откриете и богата гама добавки, с които ще подобрите работата на двигателя, за да ви служи колата вярно както през лятото, така и през зимата.