Сватбата е един от значимите дни за всеки човек, който бележат нов етап – този на семейния живот. В различните култури и религии, сватбените церемонии са изпълнение с разнообразни ритуали, които булката и младоженецът трябва да изпълнят. Част от тях целят да предвидят бъдещето, други по-скоро засвидетелстват любовта им един към друг. Един от тези специални ритуали обаче остава непроменен и присъства в брачните тържества по цял свят. Сигурно вече сте се досетили, че става дума за размяната на сватбените пръстени. Ако Вие имате сключен брак, вероятно в този момент сте погледнали към халката на дясната Ви ръка. Но замисляли ли сте се някога от къде тръгва тази романтична традиция? В случай, че Ви е любопитно да разберете повече за историята на сватбените пръстени, елате с нас на вълнуващо пътешествие, което ще Ви пренесе през векове.

Първите сватбени пръстени

Историческите сведения сочат, че тази традиция датира преди повече 3000 години. Преди няколко хилядолетия древните египтяни са първите, които започват да разменят пръстени, встъпвайки в брак. Интересен факт е, че предшествениците на модерните халки били изработвани от подръчни материали. В случая това били растения като тръстика и коноп, които сплитали във формата на кръг и поставяли на безименния пръст. Те обаче не били никак издръжливи, за разлика от любовта на двойките. Затова постепенно се появяват и първите пръстени, направени от кожа или кости на  различни животни, част от които са запазени до днес и могат да се видят в музеите.

Каква е символиката?

Още от незапомнени времена пръстените били символ на свързването на двама души – на техните тела, умове и житейски пътища. Кръглата форма не била избрана единствено от гледна точка на удобство. Навсякъде в древните митологии кръгът е израз на съвършенство и безкрайност. Затова и пръстените са израз на желанието на двама души да останат свързани завинаги. До днес тази романтична идея остава непроменена, въпреки че оттогава са минали 3 хилядолетия.

На коя ръка се носи сватбения пръстен?

Древните римляни също заимствали тази традиция. При тях се появяват и първите метални пръстени, които в повечето случаи били изработвани от желязо. За разлика от модерните времена, тогава само жените носели сватбените си пръстени. Те ги поставяли на безименния пръст на лявата ръка. Причината за това е, че тогава е широко разпространено е вярването за съществуването на “vena amoris” – вената на любовта. Тя преминава през безименния пръст на лявата ръка и се свързва директно със сърцето. И до днес в много страни, като САЩ и Франция, се поставят именно там. В България, както и в останалите източноправославни страни, е прието брачната халка да се поставя на дясната ръка.

Традицията продължава

С течение на времето се променя материалите, от които се правят тези бижута: сребро, злато, платина. Влюбените двойки обръщат много по-голямо внимание на украсата и орнаментите.  Затова и повечето  от дамските пръстени имат добавени скъпоценни камъни. Обикновено предпочитаният избор са диамантите, които имат неповторим блясък, но също така и висока стойност.  Още една красива традиция възниква – тази за гравиране на вътрешната страна на халката. Обикновено се изписва датата на сватбата и името на любимия човек. Разбира се, не липсват и креативни двойки, които залагат на по-сантиментални послания. По време на Втората Световна война, военните започват да носят брачните си халки, докато са на фронта, за да им напомнят за дома. Така става прието и мъжете също да носят пръстените си.

Днес на пазара ще откриете огромно разнообразие от сватбени халки и годежни пръстени, от които да изберете Вашите. Не забравяйте, че това е избор за цял живот, така че освен за красивия дизайн на пръстена, помислете и за собственото си удобство. Препоръчваме да разгледате предложенията на Silver.bg

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *